"Enter"a basıp içeriğe geçin

İnstagram Lite Nedir? Ne İşe Yarar?

2018 Yılında yayınlanan instagram lite, 2019 yılında Peru, Meksika, Filipinler, Kenya gibi ülkelerden geri kaldırılmıştır. İnstagram lite Malayalam, Marathi, Punjabi ve Tamil gibi dillerde eklenerek özellikleri arttırıldı. İnstagram uygulamasına göre ek avantajlar sunmaktadır. Yine instagram uygulamasına göre cihazlarda daha az alan kaplamaktadır. İnstagram lite nedir? Ne işe yarar? Aynı anda birden fazla hesabı yönetebilme imkânına sahiptir.

Facebook tarafından Hindistan’da geliştirilerek kapsamı daha da genişletildi. İnstagram lite uygulamasını Android cihazlarda Google Play’dan indirmek mümkündür. Ayrıca Web tarayıcısı aracılığı ile de akıllı cihazlara indirmek mümkündür. İnstagram lite, android kullanıcıları tarafından geliştirilmesi nedeniyle App Store gibi uygulamalarda bulunmamaktadır.

İnstagram Lite’de Neler Yapılabilir?

Ücretsiz bir şekilde akıllı cihazınıza da indirebilirsiniz. İnstagram lite nedir? Ne işe yarar?  Profil bilgilerine kolayca erişebilirsiniz. Hikâyelerinizi paylaşabilir, yeni gönderileri keşfetme imkânını bulabilirsiniz. Yine uygulamaya özel aktiviteler katılabilirsiniz. 

İnstagram lite uygulamasına giriş için yeni bir hesap açmanıza gerek yoktur. Mevcut instagram hesabınız ile giriş yapabilirsiniz.

İnstagram İle İnstagram Lite Uygulamalarının Kıyaslanması

İnstagram lite, İnstagram uygulaması ile kıyaslandığında daha fazla özelliğe sahip olduğu görünmektedir. İnstagram lite nedir? Ne işe yarar? İnstagram uygulamasına ait birçok özelliği  instagram lite uygulamasında da yapmanız mümkündür. Ancak bazı özellikler bazı yönden eksikleri vardır. Örneğin, yalnızca Android işletim sistemine sahip olan cihazlarda indirilebilmektedir.

Yine instagramda mesajlaşma özelliği varken instagram lite uygulamasında yoktur. İnstagram da canlı yayın yapabilirken hikâyeler paylaşılabilirken, instagram lite uygulamasında yine böyle bir özellik bulunmamaktadır. İnstagram lite uygulamasında ayrıca video paylaşma özelliği, post düzenleme özelliği ve keşfet alanının olmaması diğer eksik kalan özelliklerindendir. İnstagram lite’de Reels ve IGTV uygulamalarda bulunmamaktadır.